Buildy a návody pro start PoE Affliction

Nová liga Path of Exile: Affliction přináší do hry spoustu nových variací skillů – o to horší je vybrat si solidní league starter build. Pokusili jsme se i přes chuť hlavně experimentovat dát dokupy solidní buildy, se kterými můžete novou ligu zaručeně dobře odstartovat. Nějakým těm experimentům se však také nevyhneme.

Jaký build bude vhodný?

Zde vždy plně záleží na tom, čeho chcete v nové lize dosáhnout a jaké máte požadavky na první build dané ligy. Chcete build, který zvládne veškerý content (kdo by nechtěl, že?), nebo už nyní víte, že se budete chtít zaměřit na bossing nebo čistý mapping?

Pokud si budete chtít plně užít znovu přidané Ultimatum, bude to chtít build, který bude relativně tanky. Pokud se na Ultimatum chystáte, doporučíme se mrknout na náš článek Dlouho očekávaná mechanika zpět v PoE!

Pokud hru začínáte teprve objevovat, buďte s „build guide“ částečně opatrní. Většina těchto návodů na buildy vám nevysvětlí základy hry. Typická build guide je soubor pasivních bodů, skillů a jejich linků a příkladů ideálních itemů.

Většinou vám však taková build guide nevysvětlí, k čemu je třeba Orb of Alteration, že „increased physical damage“ na zbrani neovlivní váš spell, ale je jen pro útoky (attacks) a podobně. V takovém případě je ideální vybírat guide, která obsahuje i nějaký návod na hru samotnou.

Pokud si vyberete více „klasickou“ build guide, doporučíme k ní v tandemu i nějaký návod na hru a průběh příběhem všeobecně. Níže přidáváme několik různých takových návodů.

Lokální tvorba

Playlist průchodu příběhem hry + začátek endgame od DJKillera:

YouTube player

To nejdůležitější pro pochopení Path of Exile od Sterakdaryho:

YouTube player

Playlist návodů pro nováčky od Honzy Prušáka:

YouTube player

Zahraniční tvorba

Ultimátní návod od Palstreona:

YouTube player

Průchod hrou od Zizarana (se Summon Raging Spirit Guardian buildem)

YouTube player

Dalším výborným zdrojem pro nové hráče mohou být i návody na Maxroll či návod na hru od Fezze.


Ověřené buildy, kterými nic nezkazíte i pár experimentů

Nová PoE liga a update 3.23 je relativně divoký. Některé starter buildy se změnily razantně (RiP Pohxovo RF), některé jsou pořád solidní a nový update s nimi moc nezahýbal. No a také se nám objevilo relativně hodně experimentálních league starterů, u kterých není zase taková jistota, že budou vážně dobré.

Pojďme se podívat na výběr toho, co si myslíme, že by stálo za vyzkoušení.

Righteous Fire – velice oblíbený staret díky návodu od Pohxe, který s chladnou hlavou v updatu 3.23 jendoduše nemůžeme nováčkům doporučit. Je až zvláštní toto říci, ale pokud si chcete novou ligu opravdu užít – zvažte, jestli opravdu chcete startovat RF podle Pohxe.

YouTube player

Pokud jste však ostřílení RF veterání a ten skill prostě milujete, Pohx i tak bude vydávat v den ligy upravenou guide. Upřímně bychom však v současné fázi doporučili spíše RF od Captain Lance, které se hraje přes Ivory tower a energy shield stacking.

Lancovo RF bylo již ted značně silnější než běžná varianta a novou změnou dostalo 2x tolik damage. Není to však nejjednodušší na start a rozhodně ho nemůžeme doporučit novějším hráčům.

Je libo hrát melee? Boneshatter je již několik lig solidní melee league starter, který vás dostane přes všechno ve hře. No a v nové lize by měl být při startu ligy ještě silnější.

YouTube player

Nejhladší leaguestart, který můžete zažít? To je Guardian, u kterého na startu ligy nepotřebujete po prvním Labyrintu ani žádný skill či gear a stejně vás protáhne až do červených map.

Summon Raging Spirit je již několik lig velice dobrý starter, který vás jednoduše protáhne i endgamem a zvládne i uber bosse. No a pokud máte k minionům trochu odpor – možná vás potěší, že při hraní SRS nemáte ten pocit „nudy“. SRS je potřeba konstantně summonit a playstyle je tedy blíže běžným skillům

Obrovská výhoda Guardiana je, že je velice jednoduché jej předělat na jiné Minion buildy anebo na nový experimentální Raise Zombie of Falling. Animate Weapon? Spectry? Zombíci? Chains of Command? Popcorn SRS? To vše a více jde z Guardiana velice jednoduše udělat.

YouTube player

Ziz má taktéž pro tento build nově aktualizované „Explain Everything“ – průběh hrou, který funguje jako návod. Pokud jste novější hráči, rozhodně doporučíme projít hru společně s tímto videem.

YouTube player

Na internetech nenajdete lepšího minion build mastera, než je GhazzyTV. Jeho buildy jsou funkční, je jich hodně a taky si každý milovník posluhovačů najde ten build přímo podle své chuti.

YouTube player
YouTube player

Jestli existuje nějaký build, který ze hrát snad každou ligu od počátku hry tak je to Toxic Rain, který tuhle ligu dostal buff. Každou ligu můžeme vidět hromadu hráčů, kteří ho hrají a stále je baví. Není se čemu divit… je tanky, rychlý a neuvěřitelně dobrý mapper.

YouTube player

Další Toxic Rain – tentokrát tanky Champion! Tahle guide sice není ve formě videa, ale pokud jste novější hráči, dá vám všechny informace, které potřebujete. Včetně toho, jak si ideálně nastavit hru.

Nejedná se o typickou „build guide“, kdy dostanete pouze Path of Building s připravenými pasivkami, skilly a gearem, ale o rozsáhlý návod na průchod hrou s tímto buildem.

Fezzovu guide najdete na oficiálním fóru hry nebo přímo na jeho webové stránce věnované této guidě: https://poe-beginner-guide.com/

Ignite build, který používá Frost Blink k bleskovému pohybu po mapě, ignitování nepřátel a zároveň používá Fire Trap pro souboje s bossy. Tento build se velmi dobře scaluje s currencí kterou do něj zainvestujete.

YouTube player

Build, který se hrál již v minulosti s původním Caustic Arrow a to dokonce na speciálních eventech jako Gauntlet. Nová liga přináší pro Poison Caustic Arrow vlastní skill gem zaměřený přímo na tuto variantu hraní CA, tinktury, díky kterým jakákoliv damage může dát poison… lepší už to být nemůže!

Build možná nebude vhodný pro úplně nové hráče – Ballisty, hraní s novým skill gemem, který není plně ozkoušen. Pokud vám toto ale nevadí, věříme, že to bude velice dobrá volba pro start ligy.

YouTube player

Corrupting Cry není kdovíjaký meta build a je lehce přehlížený. To znamená, že pro něj není úplně jednoduché najít opravdu solidní guide vhodnou třeba i pro novější hráče. Pokud ale máte trochu zkušeností, níže uvedeme několik videí, které vás do Corrupting Cry uvedou.

Corrupting Cry playstyle je překvapivě hodně podobný RF – většinu času prostě jen běžíte mapou a věci kolem vás umírají. Když narazíte na tužší mobku nebo bosse, použijete single target skill (Reap) stejně jako u RF.

Pro představu můžete využít těchto Path of Buildingů (nejde o guidy!) pro Juggernauta (https://pobb.in/ZpGXNJeJeZe2) či Berserkera (https://pobb.in/Wvd__F4U9MnS). Nabízí se také varianty ze Scion či Championa.

Corrupting Cry Leveling Guide z minulé ligy (použitelné i v nové lize)

YouTube player

Cyclopsided zároveň vydal i nové video, které řeší buffy a nerfy pro Corrupting Cry v 3.23

YouTube player

MF varianta z Juggernauta?

EXILED CAT pro Corrupting Cry vydal video na 3.23 MF variantu přes Juggernauta

YouTube player

Ve hře je tolik nových variací spellů a vy nevíte, který z nich chcete vlastně hrát? V tom případě určitě sáhněte po CoC buildu od Lance, který je naprosto universální. Upozorníme však, že toto není nic pro nové či nezkušené hráče – ačkoliv jde o extrémně dobrý build.

YouTube player

Máte rádi totemy? V tom případě rozhodně doporučujeme vyzkoušet Divine Ire nebo Stormburst totemy od Tatiantela. Oba skilly totiž dostaly solidní buffy a budou velice dobré.

YouTube player

A velká výhoda těchto buildů? Je jednoduché je předělat z jednoho na druhý a teoreticky na spoustu jiných totem buildů.

YouTube player

Explosive Arrow totemy jsou už několik lig osvědčené a pořád funkční. EA je jedním z top league starter skillů, má však svá ALE.

Je to totem build, je to delayed damage skill – musíte tedy čekat, než se damage udělí. Pokud nemáte rádi tento playstyle, nenechte se napálit a vyberte si raději jiný build.

YouTube player

Ziz má nicméně k tomuto buildu i skvělý návod na hru jako takovou (z minulé ligy) – pokud jste novější hráči a totemy vás neodrazují – můžete projít celý příběh hry společně s ním.

YouTube player

Již dlouhé roky velice solidní build, který vás protáhne vším, co ve hře je a s novou ligou má ještě větší potenciál díky stackování quality na Snipe a Puncture.

YouTube player

No a pokud jste o Bleed Bow gladovi nikdy neslyšeli, doporučíme se podívat na sice již starou, ale extrémně detailní guide od Esora. Jen upozorníme, že nebude dobré hrát přímo podle ní – je již 3 roky stará – ale vysvětlí vám základy Bleed Bow Glada jako nic jiného na internetu.

YouTube player

Opět již několik lig ověřený build, který bude i v 3.23 Affliction velice solidní volbou.

YouTube player

Zřejmě nejexperimentálnější build zde – ale víte co? Bude to stát za to!

YouTube player

Potenciálních startovacích buildů je jako vždy samozřejmě více, obzvláště v této lize. Pro jaký build jste se rozhodli vy? Máte nějaký osvědčený leaguestarter, který jsme nezmínili? Pokud ano, podělte se o něj s námi do komentářů!

5 4 votes
Hodnocení článku
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
10. 12. 2023 09:19

Boneshatter Juggernaut je můj favorit. Tak ať vám padaj ty Divajn orby…. 😉