Dlouho očekávaná mechanika zpět v PoE!

Taky jste si s každou novou ligou přáli, aby se vrátila vaše nejoblíbenější mechanika? Trvalo to pouze dva a půl roku, ale dočkali jsme se! Ultimatum je zpět! A v dnešním článku si povíme, co všechno tento návrat obnáší.

Co je Ultimatum?

Ultimatum je staronová ligová mechanika, která byla představena v dubnu 2021 jako součást ligy 3.14. Mechanika byla velice oblíbená díky několika faktorům, které z ní dělaly jednu z nejvíce zábavných aktivit ve hře.

Ultimatum byla výzva všechno nebo nic. Trialmaster – hlavní postava této mechaniky, nabídl hráči odměnu za to, že podstoupí jeho výzvu. Když hráč výzvu splní, může pokračovat do dalšího kola, ale musí vsadit vše, co do té doby vyhrál. Když však prohraje… o vše přijde.

Trialmaster všechny souboje sledoval a roastil hráče pokud byli neúspěšní a nadával, pokud výzvy plnili. V redakci na to vzpomínáme jenom v dobrém a velmi dlouho jsme se těšili, až se liga vrátí do hry.

YouTube player

Jaké nás čekají změny?

Vizuálně bude Ultimatum naprosto stejné, jak ho známe z roku 2021, ale jinak s sebou přináší opravdu mnoho novinek:

  • Ultimatum nahradí Metamorph – Catalysty tedy budou nově padat z Ultimata a Metamorph unikátky se přidají do core poolu.
  • Z mobů nebude dropovat žádný loot – odměny tedy budou pouze od samotného Trialmastera.
  • Základní počet kol je 10 a v tom posledním existuje jistá šance, že se dostaneme do souboje se samotným Trialmasterem (zóny lvl 81 a více).
  • Rebalanc Ultimatum módů a přidání některých nových.
  • Do Atlas tree se přidají nody, které upravují Ultimatum jako takové.
  • Nové a předělané unikátky.
  • Tainted Catalyst, který umožňuje přidávat náhodnou kvalitu na corruptlé belty, ringy a amulety.

Atlas Passivky pro Ultimatum

Nových pasivek pro Ultimatum je hodně. Ty základní zvedají šanci na to, že Ultimatum v mapách najdete. Pokud použijete všechny, dokážete se dostat až na solidních 48 %.

Jiné pasivky pak upravují odměny, některé dělají encounter těžší, některé snažší a jiné zase naprosto náhodný. Dveře jsou tedy otevřeny všem, kteří chtějí mechaniku vyzkoušet.

  • Prove Yourself Worthy – říká, že modifiery v Ultimatu budou o 1 tier vyšší, ale zároveň dává 25% šanci, že budou odměny zduplikovány.
  • Stand Your Ground – zmenšuje herní pole o 3 % v každém kole, ale odměny které dostanete za výhru, se počítají jako byste splnili výzvu o jeden level vyšší. (tzn. pokud dokončím 10. kolo, dostanu odměny jako bych dokončil 11. kolo.)
  • Gruelling Gauntlet – přidává 3 další kola do Ultimata (13 celkově), ale zamezuje možnost vybírat modfiery a možnost utkat se s bossem.

Buildy pro Ultimatum

Chcete se zaměřit na Ultimatum jako zdroj currency nebo jen čistě zábavy? Dobrý nápad! Obojí je jistě zaručeno. Pro nejlepší výsledky ale doporučujeme vhodný build. Který je však ten vhodný?

Ultimatum je specifické v tom, že se na hráče v malém prostoru hrne hromada monster a zároveň jsou aktivní různé modifiery. To samo o sobě tedy vyžaduje build, který je poměrně tanky a má slušný, ideálně AoE damage. Co ale nejvíce pomůže je pohyb. Pokud se v Ultimatu zastavíte, je konec.

Samotná monstra v Ultimatu budou však taktéž rebalancována, takže je otázkou, jak to bude vypadat v reálu. Na miniony a totemy totiž ve „starém“ ultimatu mohl člověk rovnou zapomenout – otázkou je, jak to bude vypadat po novu.

Připomenutí původní Ultimatum ligy

Pokud jste Ultimatum nezažili, doporučíme se poohlédnout za historií a mrknout na náš článek z roku 2021, který Ultimatum ligu představoval: Ultimátní výzva přichází!

No a poté se doporučíme (ale vážně) podívat, na asi nejhorší okamžiky hry Path of Exile a GGG v historii. Spojené právě se startem Ultimatum ligy – ty jsme popsali roku 2021 v článku Jak nešel start ligy, streamer queue a hořící servery.

Rádi bychom tento článek tedy zakončili slovy, že v redakci pevně doufáme, že se s návratem Ultimata nevráti i nekonečná fronta a 13 hodin nefunkční servery 🙂

5 5 votes
Hodnocení článku
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments